Kada pomislite na ručnu izradu nameštaja, tačnije na izradu nameštaja po meri i na to koje drvo je najbolje izabrati, sigurno prvo pomislite na Hrast, Javor, Orah, Trešnju… Od navedenih, Trešnja je, sa svojim klasičnim zrnom i bojom, na mnogo načina najugodnija za proizvodnju.
Drvo Trešnje je poznato po svojoj prelepoj glatkoj tekturi, umerenom prirodnom sjaju i što je najvažnije, bogatoj crvenkasto-braon boji. Sveže isečeno drvo Trešnje je svetlo roze do smeđe boje. Zahvaljujući vremenu i sunčevoj svetlosti boja bude i srednje crvena do braon, sa crvenim tonovima. Vremenom drvo Trešnje , dobija najlepše transformacije.
Istorija Trešnje
Možete pronaći stabla trešnje sa prosečnom visinom od 3,5 – 4 m. Kao i sva voćka, drvo Trešnje je član porodice ruža i koristilo se kroz istoriju Amerike za više od prelepog nameštaja od punog drveta, svežeg jela i za ogrev. Pored te iste upotrebe, američki kolonisti bi mešali sok od višnje sa rumom da bi napravili Cherri Bounce, veoma omiljen, ali gorak napitak. Takođe bi koristili koru za proizvodnju lekova za lečenje bronhitisa i koristili bi stabljiku trešnje za pravljenje tonika.
Puna Trešnja ili furnir?
Furniriranje je drevna i poštovana umetnost, a veliki deo današnjeg najboljeg nameštaja je furniran. Obavezno pogledajte šta se nalazi ispod furnira od Trešnje. Često je to čvrsta Trešnja. Druga priča je tvrdo drvo, kao što je Hrast. I furnir od Trešnje i nameštaj od masivnog drveta Trešnje imaju svoje prednosti. Furnir je manje podložan savijanju i stabilniji, dok se čvrsta Trešnja može doraditi, a nekima je privlačnija.
Da li je drvo Trešnje dobro za nameštaj?
Mnogi stručnjaci smatraju da je američka crna Trešnja najbolje drvo za nameštaj. Malo je drveća koje je tako izdržljivo.
Nameštaj od Trešnjevog drveta je prelep. Ništa ne odgovara satenskoj glatkoj teksturi Trešnje. Posebnu lepotu ima zrno, jednostavno i fino zatvoreno. Svaki komad ima jedinstvenu ličnost zbog varijacija u nijansama. A tu je i boja, očaravajuća crvenkasto smeđa koja se razvija tokom veka trajanja nameštaja.
Drvo Trešnje se lako obrađuje. Zrno je glatko i ravno, a drvo se lako melje. Trešnja se lako pari za savijanje i oblikovanje. Proizvođači nameštaja su željni da koriste Trešnju u svojoj proizvodnji.
Nameštaj od Trešnjevog drveta traje. Teško je i odoleva propadanju. Pošto je toliko cenjeno drvo, kupuju ga vrhunski proizvođači. Zanatlije pokazuju najveći stepen veštine i pažnje u izradi nameštaja od trešnjevog drveta. Najbolji komadi mogu da prelaze s generacije na generaciju.