Kvalitetan nameštaj od drveta može da traje godinama i često je dragoceno nasleđe, preneto kroz više generacija. Ali čak je i najkvalitetnije drvo podložno ogrebotinama. Prilikom kupovine nameštaja uvek je dobro da se posavetujete sa nekim oko čišćenja I nege nameštaja. Za nameštaj koji se već nalazi u vašoj kući, evo nekoliko saveta kako održavati drvene komode, police, klub stočiće…
Da biste izbegli prstenove od vode i toplote, uvek koristite podmetače prilikom postavljanja čaša ili krigli na drvene stolove i nikada ne stavljajte tople posude direktno na drvenu površinu.
Nameštaj i prašina
Niko ne voli prašinu, ali posao čišćenja je jedan od najboljih načina da se pobrine za svoj nameštaj. Važno je da pri brisaju drvenog nameštaja koristite mekane krpe. Sredstva za brisanje prašine, koja koristite ne treba da budud previše jaka. Najbolje je da sredstvo rastvorite u vrućoj vodi I onda natopljenom krpom prebrisati nameštaj. Takođe, treba voditi raćuna I da nameštaj ne bude previše natopljen vodom.Ako imate mrlje koje je jako teško ukloniti, umočite krpu u vodu koja sadrži blago sredstvo za pranje posuđa. Izvucite je što je više moguće i nježno obrišite područje.
Obavezno posle ispiranja pređite i sa vlažnom krpom koja sadrži samo vodu, a zatim odmah obrišite mekom suvom krpom. Nikada ne koristite univerzalna sredstva za čišćenje, koja mogu oštetiti završnu obradu. Većina komercijalnih lakova i sprejeva sadrži ili naftne destilate ili silikonsko ulje da bi se postiglo svež i sjajan sjaj i da bi pružili određenu zaštitu vašem drvu.
Pazite da ne upotrebljavate previše proizvoda, jer može prouzrokovati nakupljanja koja se kombiniraju sa prljavštinom i stvoriti dosadan, lepljiv film. Uvek pazite da dobro upotrebljavate proizvode da biste izbegli ovu masu i nikada ih ne koristite sa zaštitnim sredstvom, jer će kombinacija dovesti do nečijeg nereda.
Uprkos vašim najboljim naporima, ponekad se neminovno dogodi da Vaš prelepi drveni nameštaj bude oštećen. Bez obzira na to kakvu mrlju imate, požurite da je očistite što je brže moguće – što se duže zadrži, teže ćete je ukloniti.
- Na bele prstenove od mokrih čaša, nanesite pastu jednake količine bele paste za zube i sode bikarbone. Utrljajte ga u mrlju dok ne nestane. Zatim obrišite nameštaj i pospite suvom krpom.
- Za tamne mrlje od oštećenja vodom, pokušajte lagano izbrisati mrlju krpom namočenom u sirćetu.
- Kod tragova bojica nanesite majonez na površinu. Ostavite da odstoji nekoliko minuta pre nego što je obrišite vlažnom krpom i obrišite suvom krpom. Briga o vašem nameštaju od drveta nije teška ili čak dugotrajna, a nagrada za vaš trud biće kuća ispunjena predivnim drvenim nameštajem koji izgleda i oseća se jednako dobro kao i dan kad ste ga dobili.
Nameštaj i poliranje
Da bi Vaš drveni nameštaj uvek imao sjaj kao prvog dana, bitno je da poliranje radite na svakih 6 meseci. Ne češće, jer neka sredstva za poliranje sadrže jake kiseline koje oštećuju Vaš nameštaj. Najbolja sredstva za poliranje su na bazi lana, bademovog mleka i pčelinjeg voska. Dovoljno je samo par kapi, da bi Vaš drveni nameštaj opet dobio sjaj.
Još jedan savet!
Da bi Vaš nameštaj zadržao svoju boju, bitno je da ne bude izložen direktno sunčevim zracima.
Pratite nas na instagramu, kako biste uvek bili u toku sa novim modelima nameštaja.