Ona se nalazi u centru kuće i uvek je najvidljivije i najposećenije mesto; ona je prostorija za okupljanje porodice, prostor za odmor, druženje i razgovore. Pogađate, pričamo o dnevnoj sobi!
Zbog važnosti koju ima, dnevnu sobu je potrebno opremiti tako da ukućanima i gostima daje najbolje od sebe. A kada kažemo opremiti, ne mislimo samo na nameštaj po meri, već i na razne gruge faktore koji utiču na stvaranje harmoničnog prostora.
Danas smo izdvojili neke “sitnice” koje često ljudima promiču, a veoma su važne za sveukupni efekat. ima ih ukupno 8. Pogledajmo o čemu je reč:
1.Kauč: početak i kraj
U dnevnoj sobi sve počinje i sve se završava na krevetu-kauču-sofi. Ovaj komad nameštaja za sedenje je centralni komad nameštaja, zbog veličine a i zbog funkcionalnosti, a takođe je i svojevrsni “totem” u svetu dekoracije enterijera. I baš zato može biti najveći problem. Da biste sprečili da postane problem, potrebno je da isplanirate prostor pre nego što odaberete nameštaj za sedenje i da simulirate njegovu postavku u dnevnoj sobi.
2.Harmonija
Mebl mora biti usklađeni sa bojom zida jer se tako „troši“ manje vizuelnog prostora i stvara se harmonija koja utiče na ambijent i pomaže ostalim dekorativnim detaljima da dođu do punog sjaja. Detalji, naravno, mogu biti u komplementarnoj boji. Naravno, kada kažemo usklađeni, ne mislimo da boja mora biti ista
3.I udobnost i lepota
Naravno, cilj igre je da se spoje ova dva uslova! Dakle, ma koliko komad nameštaja za sedenje bio lep, ako ima nizak naslon, zaboravite ga. Razlog: biće neudoban. Što se tiče tvrdoće, važi isto pravilo. Za sedenje se preporučuju materijali jednog stepena tvrdoće, dok je za ležanje stepen tvrdoće drugačiji.
4.Blagotvorno sunce
Prozori su prirodni put svetlosti koja putuje od izvora ka našim domovima. Pored toga, prozori su i “moderatori” svetlosti. Šta to znači? Pa, znači da im možete pripisati tu ulogu ako na njih stavite zavese. Savetujemo vam da to i učinite i na taj način da se igrate svetlošću i senkom, kao i da postižete neverovatne efekte.
5.Skinite se s belog
Tačno, bela je boja širine, bela stvara vizuelne zamke većeg prostora, ali oker i i svetli zemljani tonovi takođe imaju slična svojstva. Takođe stvaraju određeni vizuelni komfor i harmoniju i imaju posebnu dekorativnu prednost u odnosu na belu jer se menjaju u skladu sa intenzitetom svetlosti, poprimajući različite tonove. Naravno, ti tonovi su najčešće jedva vidljivi, ali i te kako doprinose estetskom utisku.
6.Zdrave boje
Boje mogu biti izvor štetnih materija. Koje će nepovoljnon uticati na zdravlje svih ukučana (ljudi, životinja i biljaka koje žive u određenom prostoru). Srećom, ovu pojavu danas možemo izbeći. Jedino što treba da učinite je da se konsultujete sa svojim dizajnerom koje boje nemaju negativan efekat na osobe koje pate od alergija i astme – te boje su bezopasne i za ostale.
7.Igra odsjaja
Kao što smo rekli, bela je boja koja najviše odslikava svetlost – do 80% – ali postoji još jedna nijansa koja je pomno prati. Žuta, zajedno sa bež bojom i bojom peska. Kombinujte ove četiri boje i dobićete svetliji prostor. Na primer, odlučite se za kauč u peščanim i belim tonovima, sa bež i žutim, lanenim i baršunastim jastucima. Ta topla igra tonova koja podseća na sunčevu svetlost će vam i osvetliti i uveseliti prostor
8.Dva funkcionalna prostora
Ako je trpezarija odmah pored dnevnog boravka, to jest, ako je u sklopu dnevnog boravka, a u slučaju prirodnog gradijenta osvetljenja, preporučuje se postavljanje sofe i ostalih komada nameštaja za odmaranje, kao i audiovizuelnih aparata u zonu gde ima manje svetlosti. Trpezarijski sto treba smestiti u svetliji deo prostorije, ako bi se obroci odvijali u ambijentu s punno prirodnog svetla.
Izvor: crvenajabuka.co.rs
Prati nas na instagramu kako bi uvek bio u toku sa novim idejama za uređenje prostora.