Minimalistički stil – karakteristike, pravila, boje i praktične ideje za uređenje

minimalistički stil i uređenje enterijera, ideje za urđenje, pravila i boje minimalističkog stila

Minimalistički stil je nastao 60-tih godina prošlog veka. Kao reakcija na višak boja i detalja karakterističnih za prethodne umetničke oblike i razdoblja. Danas se ovaj stil ne odnosi samo na dizajn interijera ili modu, već je postao i stil života.

Minimalizam podstiče ljude, da eliminišu iz svog životasve što im je nepotrebno, kao bi stvorili dovoljno mesta za neke vađnije aspekte života. Ne radi se samo o predmetima natrpanim u ormarima koje niste koristili godinama, već i komadima namještaja, generalno o  “raspoloženju sobe”. Minimalizam u uređenju enterijera temelji se na nekoliko specifičnih šema boja i dekoraciji koja je strukturirana potpuno drugačije od onog tradicionalnog.

 

 

Najvažnija pravila minimalističkog stila u uređenju enterijera

Na prvi pogled često se može pomisliti da je minimalistički dekor lako postići. Samo je potrebno eliminirati ukrase, kombinacije boja i nepotrebne predmete, zar ne? Ali, u stvarnosti to nije tako. Minimalistički uređenom prostoru nije cilj da izgleda  tmurno, otrcano i dosadno, već je cilj dobiti savršeno funkcionalan prostor koji inspiriše smirenošću i jasnoćom.

Ovo su najvažnija pravila koja trebate imati na umu:

  • Osigurajte otvoreni prostor gde god možete,te tako izbegavajte zidove koji nemaju važnu ulogu u razdvajanju prostorija. Otvoren kuhinjski prostor, koji uključuje dnevnu sobu, a ponekad i hodnik, vizuelno povećavaju prostor te olakšavaju interakcije. Sa druge strane, takvi otvoreni prostori imaju i svojih nedostataka, kao što je nedostatak privatnosti.
  • Osigurajte dovoljno prirodnog svetla u svakoj sobi kako biste postigli topliju atmosferu.
  • Osigurajte jedinstven izgled celog prostora. Koristite tek nekoliko boja zadržavajući kontinuitet u svim prostorijama.
  •  Bilo bi idealno zadržati većinu površina u Vašem domu jednostavnima, naglašavajući tek nekoliko njih pomoću teksturiranih materijala.
  • Zaboravite na ukrase, dekorativne kutije za zidove, ukrasne ormariće i slično. Svaki element mora biti maksimalno pojednostavljen.
  • Koristite neutralne ili svetle boje za zidove. Pobrinite se, da glavni deo prostorije predstavljaju prozori (naravno kad omogućavaju lep pogled).
  • Birajte višenamjenski namještaj i raspoređujte ga strateški, bez da u njemu stvarate gužvu.
  • Ne dopustite da previše stvari u prostoru stvori nepotrebnu gužvu, već održavajte čist i uredan ambijent. Dobro razmislite pre  nego što kupite novi komad nameštaja pa čak i ukrasni predmet

 

minimalistički stil i uređenje enterijera, ideje za urđenje, pravila i boje minimalističkog stila

Bela, crna i siva

Minimalizam u svom najsamouvjerenijem izdanju podrazumijeva apsolutnu jednobojnost, kad je reč o zidovima i podovima. Kontrast se postiže suptilno uz pomoć nameštaja i ukrasnih predmeta. Savršeno elegantna kontrastna crno-bela kombinacija predstavlja najčistiji izraz i oblik minimalizma.

 

minimalistički stil i uređenje enterijera, ideje za urđenje, pravila i boje minimalističkog stila

 

Bela boja refleksira svetlost i ima umirujuću notu, dok crna, koja je češće prisutna u nameštaju, a manje u nepokretnim elementima velikih površina (zidovi, podovi), dodaje dašak profinjenosti. Siva, rezultat mešanja crne i bele boje, svojom bogatom paletom nijansi (svetlo siva, srebrno siva, pepeljasto siva, naftno siva, plavo-siva…) savršeno upotpunjuje minimalistički dekor. Za spektakularan efekt spomenutoj paleti boja možete dodati jarke i žive nijanse crvene, narandžaste ili žute.

Kombinacije bele i jakih boja

Kako biste prostoru dodali energiju bez da izgubite čist i jednostavan izgled minimalističkog stila, belu boju možete kombinovati sa crvenom, zelenom, plavom ili narandćastom. Što su nijanse koje koristite svetlije to će vam više ulepšati prostor, čineći atmosferu još prijatnijom i opuštajućom.

 

 

 

Kombinacije sjajnih boja

Prikladnije za pomoćne prostorije kao što su hodnik, kuhinja ili dečje sobe, ove kombinacije stimulirajućih sjajnih boja uspješno se mogu uklopiti u minimalistički stil, sve dok pratite nekoliko savjeta:

  • Kombinujte više nijansi iste boje kako biste bili sigurni da ne menjate harmoniju boja u sobi.
  • Kombinujte osvežavajuće nijanse zelene, žute ili boje limete s crnom kako biste dobili modernu i ležernu atmosferu.
  • Ukoliko su površine jednostavne, a nameštaj geometrijskog dizajna bez ukrasa, momožete uključiti i nijanse svetlo roze boje za zidove.
  • Koristite komplementarne boje za postizanje snažnog i dinamičnog kontrasta.

 

3 praktične ideje za minimalistički dekor

  • Uzmite u obzir višenamenske komade nameštaja

Svaka soba treba ispuniti svoju svrhu na najbolji mogući način. Ukoliko se u dnevnom boravku ne možete opustiti sa svojim prijateljima i porodicom zato što nemate dovoljno sedećih mesta, to znači da niste ikoristili puni kapacitet ovog prostora. Isto važii za pogrešno konfiguriranu kuhinju, u kojoj osoba koja provodi dosta vremena u njoj, mora dodatno hodati unutar kuhinje jer radna područja nisu lepo raspoređena.

minimalistički stil i uređenje enterijera, ideje za urđenje, pravila i boje minimalističkog stila

 

Čim primetite da neki od namještaja niste koristili mesec ili dva, zapitajte se, da li vam je on zaista potreban. Primer, jednostavna klupa na kojoj se mesecima skuplja prašina, a niko na nju ne seda može se zameniti višenamenskom  komodom.

 

Minimalizam ne dopušta nered! To znači da ćete se sa uvođenjem ovog stila morati oprostiti od stolova na kojima se skupljaju beskorisne stvari, zapetljanih kablova koji nemaju svrhu i planine od odjeće na stolcu. Nakon što iz vidokruga izbacite stvari koje vas zapravo guše, puno ćete lakše očistiti i ostale aspekte vašeg života.

Budite domišljati i iskoristite skrivene površine kao što je unutrašnjost kuhinjskih ormarića na čija vrata možete staviti razne držače. Umesto polica u malom kupatilu, bolje će se uklopiti ormarići u kojima vaša kozmetika neće biti izložena i u koje možete „sakriti“ organizatore ladica.

 

Minimalistički stil, par saveta i ideja u Woodsteel blogu

 

Za spavaću sobu odaberite krevet sa što više prostora za skladištenje stvari. Krevet s dve ili tri ladice umesto jedne, dopušta vam da složite posteljinu, prekrivače, jastuke i ćebad.

Ako je klub sto pretrpan časopisima, podmetačima i malim suvenirima, prvo proverite da li Vam je sve to zaista potrebno. Ako su sve to nepotrebne stvari, rešite ih se. One koje ostaju možete staviti  u ukrasnu kutiju koja će se lepo uklopiti u dekoraciju.

  • Birajte čvrste i izdržljive komade

Najbolje je uložiti u čvrste i izdržljive komade, umesto u one koji su trenutno u modi.

Ne zaboravite da je minimalizam krajnje poseban stil u kojem ne postoji siguran recept za svaku situaciju. Minimalizam, odgovara vašim potrebama, a ne najnovijim trendovima u uređenju enterijera.

Minimalistički stil, par saveta i ideja u Woodsteel blogu

 

Prvi koraci procesa uređenja prostora u minimalističkom stilu (govorimo o uklanjanju viška stvari i organizaciji onih potrebnih) mogu činiti teškim. Setite se da je ovo verovatno najpraktičniji stil uređenja enterijera.

 

 

 

Prati nas na instagramu kako bi uvek bio u toku sa novim idejama za uređenje doma.

 

Woodsteel.rs